Hakkımızda

Bilim dünyasının saygın markalarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), nitelikli ve güçlü altyapısı ile öğretim ve araştırma faaliyetlerini başarı ile sürdüren; kamusal sorumluluklarını titizlikle yerine getiren bir yükseköğretim kurumudur. Milli ve manevi değerlerin korunması, kollanması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını kendisine ilke edinen DEÜ, bu anlayış çerçevesinde Türkiye’nin ilk milli bayrak müzesi olan DEÜ Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’ni TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un teşrifleri ile İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül 2020 tarihinde açmıştır.

Üniversitenin Dokuzçeşmeler Yerleşkesi’nde bulunan tarihi Eylül Köşk içinde hizmet vermeye başlayan müzede, 5 ayrı salonda ziyaretçilere hizmet verilmekte; değerli bağışçı Sayın Halûk Perk’in koleksiyonundan nadide parçaların da yer aldığı Türk devletlerinin ve dünya medeniyetlerinin bayrakları ve simgeleri sergilenmektedir.

Müze bünyesinde, geçmişin kayıt altına alınması ve korunması adına arşiv bölümü ve çocukların müzede vakit geçirmelerine imkân tanıyacak çocuk atölyesi de yer almaktadır.